PrEP

Czym jest zakażenie wirusem HIV?

Wirus HIV powoduje on osłabienie układu odpornościowego zakażonej osoby, atakując jej białe krwinki. Krótko po zarażeniu się wirusem, mogą pojawić się symptomy typowe dla grypy, które często są mylone z inną chorobą. Nosiciele wirusa HIV często latami nie zdają sobie z tego sprawy, do momentu zarażenia się chorobą, której organizm nie jest w stanie zwalczyć.

Kto jest narażony na zakażenie wirusem HIV?

Do transmisji wirusa HIV dochodzi najczęściej poprzez krew, kontakty seksualne oraz w trakcie porodu (z matki na dziecko).

Realne zagrożenie zakażeniem wirusem stanowi również korzystanie z opieki zdrowotnej w rejonach dotkniętych epidemią wirusa HIV (np. RPA, Nigeria, Indie, Kenia) lub podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych i korzystanie z zanieczyszczonych strzykawek i igieł (np. podczas stosowania dożylnych narkotyków lub w salonach tatuażu).

W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem HIV?

Uważa się, że stosowanie prezerwatyw stanowi najlepszą metodę ochrony przed zakażeniem wirusem HIV. Jednak osoby, które są w grupie ryzyka zakażenia wirusem HIV z innych powodów, mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji wirusa, korzystając również z przedekspozycyjnej profilaktyki HIV (PrEP), czyli leczenia zanim dojdzie do zakażenia.

Na czym polega przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV (w skrócie PrEP)?

Leczenie to polega na przyjmowaniu leku retrowirusowego, który hamuje działanie enzymu odwrotnej transkryptazy niezbędnego wirusowi HIV do wzrostu. Jest to leczenie wyłącznie dla osób zdrowych, niezakażonych wirusem. Leczenie PrEP polega na regularnym przyjmowaniu tabletek przed i po stosunku seksualnym. Najlepiej przyjmować PrEP codziennie, chociaż istnieją też inne warianty z udokumentowaną skutecznością. Ze stosowaniem PrEP wiąże się także wykonywanie regularny badań krwi i wizyty lekarskie.